23 Ekim 2015 Cuma

10 Maddede E-Mail Marketing Stratejileri


Web marketing türlerinden biri olan toplu e-mail gönderimi hiç şüphesiz şirket ve markalar tarafından en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Mail içeriğinin dikkat çekici olması ve doğru zamanda, doğru kişilere ulaşması şirketler için çok daha başarılı geri dönüşler sağlamaktadır.

Etkili bir e-mail marketing'in aşamaları nasıl olur, aşama aşama paylaşmak istiyoruz:

1. Doğru İnsanlara Ulaşın


İzin alarak oluşturduğunuz e-mail listesi size her zaman en iyi sonucu verecektir. Göndermiş olduğunuz içerik onların ilgi alanına yönelik olacağı için bu onların daha çok dikkatini çekebilecektir.

2. Abonelerinizi Tanıyın

Listenizdeki aboneleri tanımlamak ve benzer ilgi alanlarına sahip aboneleri gruplandırmanızda çok fayda vardır. Her bir gruba hitap edebilecek özel içerikli mailler yollamak çok daha isabetli olacaktır.

3. Kara Listeye Girmeyin

E-mail yollama konusunda kötü bir şöhrete sahip olmamalısınız aksi takdirde e-mail sunucuları sizi blackliste almaktadırlar. Aynı taslak maili defalarca kullanmamalısınız. Sahte mail hesapları kullanmamaya, aynı zaman diliminde ard arda mail atıp spame düşmemeye gayret edin.

4. Mobil Cihazlara Uygun E-Mail Taslakları Oluşturun


Mailinizin görseli için yüksek kalitede resimler seçmelisiniz. Reklamınızın sade ve etkileyici olmasına özen gösterin. Maillerinizin mobil ekranlarda da okunaklı ve güzel görünür olmasını sağlayın.

5. Çekici Başlıklar Kullanın

Abonelerin mail kutularında göreceği ilk şey mail başlığıdır. Ve bunun da dikkat çekici olması çok önemlidir. Başlıklarınız içerikle alakalı ve merak uyandırıcı olmalıdır.

6. Test Etmeyi Unutmayın

Taslağınızı oluşturduktan sonra hemen toplu maile başlamayın. İlk önce birkaç küçük gruba gönderip mailinizin etkisini ve ne kadar geri dönüş alıp almadığınıza dair testler yapmalısınız.

7. Doğru Zamanda Mail Atın

Toplu mail gönderiminizi en doğru zamanda yapın. Kullanıcıların en çok hangi gün ve saat dilimlerinde internete girdiğini ve mail kutularını kontrol edebilecekleri zamanları da göz önünde bulundurmalısınız.

8. Düzenli Aralıklarla Gönderin


Mail gönderim periyotlarınızı çok geniş tutmayın. En az 90 günde bir mail atarak listedekilerle aranızı güncel tutmalısınız.

9. Spamden Uzak Durun

Abonelerinizin “spami rapor et” tuşuna basmalarını istemiyorsanız “abonelikten çık” linkinin belirgin olmasına ve kolay görülebilen bir yerde olmasına dikkat edin.

10. Profesyonellerle Ortak Çalışın

Kullanmış olduğunuz e-mail adresinizle toplu mail gönderimini kendi hostinginiz üzerinden yapmamalısınız. Zira hosting firmaları toplu mail gönderimine asla izin vermemektedir. Toplu mail gönderimi için ayrı hizmet veren e-mail servis sağlayıcıları ile görüşerek işletmeniz için en uygun hizmet paketini seçebilirsiniz.

Sonuç Olarak;

Ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmada en etkili web marketing yöntemlerinden bir tanesi E-Mail Marketing 'dir. Elinizde izinli e-mail listesine göndereceğiniz tanıtımlar ile çok kısa sürede olumlu dönüşler alabilmeniz mümkündür.

Sosyal medya pazarlama, web marketing konularının genelinde olduğu gibi, toplu e-mail gönderimi konusunda da profesyonellerle ortak çalışmak şirketiniz için çok daha yararlı olabilmektedir. Sürrealist Web Tasarım & Yazılım sosyal medya ve web marketing konusundaki uzman tecrübeleriyle size bu konuda yardımcı olabilecek ve markanızı internet ortamında daha tanınır hale getirecektir. Bize hemen başvurun, web dünyasına siz de katılın! www.surrealist.com.tr

0 yorum :

Yorum Gönder