26 Mayıs 2015 Salı

Google Plus ile Sitenize Ziyaretçi Çekmek İçin 5 İpucu

Sosyal medya platformları, websiteleri ve bloglar için ziyaretçi artışı sağlayan önemli trafik kaynaklarıdır. Bu siteleri etkin bir şekilde kullanarak gönderi paylaşımında bulunduğunuz zaman hedef kitlenize ulaşmanız son derece kolay olacaktır. Bu gönderide ise size Google Plus yardımıyla nasıl trafik elde edeceğinizi anlatmak istiyoruz.

Öncelikle tabiiki bir Google Plus sayfanızın olması gereklidir. Eğer henüz bir Google Plus sayfanız yok ise bir an önce açmanızı öneririrz. Google Plus sayfası açmanın avantajları ile ilgili makalemizi de okuyabilirsiniz.

1. Gönderilerinizi Stilize Edin

Bir yazı yazarken karşı tarafın dikkatini çekmesini istediğimiz alanlar için zaman zaman yazıyı kalınlaştırma, yan yatırma, üzerine çizme veya maddeleme işaretlerini kullanarak gibi ögeleri kullanırız. Aynı statejiyi Google Plus gönderilerinizi paylaşırken de uygulamanız, gönderinizin okunabilirliğini arttırmada önemli etkendir.

Google Plus’taki gönderilerinizi şekillendirme adına yapabilecekleriniz alttaki gibidir:
  • Kalın / Bold Yazı Stili: Kalın olarak vurgulamak istediğiniz bölümlerin başına ve sonuna yıldız (*) işareti koyarak dikkatleri ilgili kelimeye verebilirsiniz.

  • Yatık / İtalik Yazı Stili : Kelime başına ve sonuna altçizgi (_) koyduğunuzda italik yazı stilini elde etmiş olursunuz.

  • Üzeri Çizili / Strikeout : Özellikle kampanya döneminde indirimli ve indirimsiz tutarları belirtmede kullanıcıların daha çok dikkatini çekmek adına üzeri çizili yazı stilini  kelimelerin başına ve sonuna (-) yazarak kullanabilirsiniz.

2. Sadece URL Paylaşmak Yerine Resim Kullanın

Websitenizin bir sayfasına veya blogunuzdaki bir makaleye ait linki direk URL şeklinde paylaşmak her ne kadar en çok tercih edilen paylaşma yöntemi olsa da gönderinizi bir resim ile süslemenizi öneriyoruz.

Özellikle resminizin üstünde dikkat çekici bir yazı karakteri ile etkili bir başlık da eklerseniz gönderiniz çok daha çabuk farkedilecek ve daha çok tıklanma sayısı elde edecektir.

3. Paylaşım İçin Hedef Kitlenizi Belirleyin

Google Plus’taki gönderininizin amacına ulaşması için doğru alıcı hedef kitlenizi belirlemeniz gereklidir. Google Plus çevrelerinize daha önceden eklemiş olduğunuz kişilerden hangisinin bu gönderiyle alakadar olduğunu bilmeniz ve doğru hedef kitlesiyle gönderinizi paylaşmanızı öneririz.

Örneğin: SEO Optimizasyon ile ilgili bir makalenizi Google Plus çevrelerinde yer alan aileniz & akrabalarınızla paylaşmamalısınız. Bu kapsamda Google Plus çevrelerinizi daha önceden genişleterek bol bol kategorize etmenizi öneririz.

4. “Ayrıca E-Posta Gönderin” Seçeneği İle Daha Çok Dikkat Çekin

Google Plus çevrelerinizdeki kişilere daha çabuk ulaşabilmek için çevrelerinizdeki kişilere gönderinizle ilgili e-mail gönderilmesini talep edebilirsiniz.

Alıcı bölümünün sağ tarafındaki ikondan hedef çevrelerinizi seçtikten sonra alttaki bölümde çıkan kutucuğu işaretlemenizi öneririz. Böylece gönderiniz Google Plus sayfanızda yayınlandığı anda listenizdeki kullanıcılara e-mail göndererek paylaşımınızdan onları haberdar etmiş olacaksınız.

5. Hashtag Kullanmayı Unutmayın

Twitter ve Facebook’ta olduğu gibi Google Plus’ta da hashtag ile gönderilerinizi etiketleyebilir ve hastag arama sayfalarında gönderilerinizin çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yalnız hashtagleri kullanırken gönderilerinizle ilgili kelimeler olmasına özen göstermenizi öneririz. Aksi takdirde hedef kitlenizden ve amacınızdan uzaklaşmış olursunuz.

Son Olarak;

Google Plus ve diğer sosyal medya platformları, düzenli ve zekice kullanıldığında websiteniz için ücretsiz trafik kaynaklarıdır. Bu makalemizi faydalı bulduysanız ve/veya eklemek istediğiniz başka önerileriniz var ise alttaki bölümden yorumlarınızı bize iletebilirsiniz. Ayrıca makalemizi sosyal medyada paylaşmanız da bizi çok mutlu edecektir.


Önümüzdeki günlerde Facebook, Twitter, Instagram ve Pinterest ile ilgili de tüyoları sizinle paylaşacağız. Bu tüyoları kaçırmamak için E-Mail listemize kaydolmanızı öneririz.


0 yorum :

Yorum Gönder