20 Ağustos 2014 Çarşamba

Ice Bucket Challenge Çılgınlığı Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı? Amacı Nedir?

“Ice Bucket Challenge” veya diğer adıyla “ALS Ice Bucket Challenge” nedir diye merak ediyorsanız ve insanların neden başlarından aşağı buzlu döktüklerine anlam veremiyorsanız yazımızı okuyarak internetin bu yeni fenomeni hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

ALS, motor nöronların bozulmasına sebep olan ve zamanla beyindeki sinirlere etki eden, hastanın hayatını oldukça olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Tıpta henüz bu hastalık için kesin bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Tedavinin bulunabilmesi ve ALS hastalarının daha rahat koşullarda yaşayabilmelerini sağlamak amacıyla Amerika’daki ALS vakıflarınca bir yardım fonu oluşturulmuştur. “Ice Bucket Challenge“, tam da bu amaçla ALS hastalığına dikkat çekmek ve bağış toplayabilmek için ortaya çıkmış olan yeni bir sosyal medya akımıdır.

Sosyal farkındalık yaratma amacını taşıyan bu aktivitede bir kova buzlu suyu başından aşağıya döken kişi, istediği 3 kişiye meydan okuyabiliyor. Bu meydan okuyuşunu da videoya çekipi sosyal medya platformları üzerinden yayınlaması gerekiyor. 24 saat içerisinde meydan okunan kişiler aynı uygulamayı yapmak zorunda veya ALS için 100 $ bağış yapmak durumundalar.

Oldukça geniş bir katılıma sahip olan “Ice Bucket Challenge” etkinliğinin nasıl ortaya çıktığı ise tam olarak bilinmemektedir. Daha öncesinde kanser araştırmalarının desteklenmesi için 2013-14 kış aylarında Kuzey Amerika’da “Cold Water Challenge” adıyla bir etkinlik başlatılmıştı ve bu etkinlikte katılımcıların meydan okuması soğuk suya atlamak şeklinde olmuştu. Meydan okumayı kabul etmeyen kişilerden yine bağış yapmaları istenmişti.

Yine benzer şekilde Yeni Zellanda’da ise 4 Temmuz 2014 tarihinde Kanser Derneği tarafından benzer bir etkinlik düzenlenmişti . Bu etkinlikteki amaç kanser teşhisiyle travma yaşayan hastalara ve ailelere psikolojik olarak destek olmak, onlara moral vermekti.

“Ice Bucket Challenge“ kampanyasının yayılması ise bir Golf kanalının canlı yayınında uygulanması ile başladı. Kısa sürede çığ gibi büyüyen bu meydan okuma virüsü özellikle ünlüler arasında hızla yayılmış gözüküyor. Mark Zuckerberg, Bill Gates, Steven Spielberg, Conan O'Brien, Oprah Winfrey, Ben Affleck, Jimmy Fallon, Chris Hemsworth, Hugh Jackman, Ashton Kutcher, Jennifer Lopez kampanyaya katılan ünlü isimlerden sadece birkaçı. Wikipedia’daki bilgiye göre şimdiye kadar 149 ünlü isim bu etkinliğe imza attı ve birçoğu da ALS için bağışta bulundu.

Söylemeden edemeyeceğiz, bu etkinliğinin yaz ayına denk getirilmesi, katılımı arttıran bir önemli bir faktör olmuş. Nefes almakta zorlandığımız şu bunaltıcı yaz aylarında buzlu suyla yapılan iddialaşma bir keyife dönüşürken, kış ayının dondurucu soğuğunda, bir kova buzlu suyla kaç kişi meydan okumaya cesaret edebilirdi merak ediyoruz.

Sosyal medya mecralarında #icebucketchallenge hastagi ile yapılmış olan tüm meydan okumaları izleyebilirsiniz.

Facebook: http://www.facebook.com/hashtag/icebucketchallenge
Twitter : http://twitter.com/hashtag/icebucketchallenge
Youtube : http://www.youtube.com/results?search_query=ice+bucket+challenge

Mark ZuckerbergBill GatesCharlie SheenAshton KutcherOprah WinfreySteven SpielbergJustin TimberlakeJimmy FallonDavid BeckhamTom Cruise0 yorum :

Yorum Gönder