21 Nisan 2014 Pazartesi

Yeni Twitter Tasarımı Hakkında Bilmeniz GerekenlerSosyal paylaşım sitesi Twitter tasarımında yeniliğe gidiyor. Haftalar öncesinden bazı kullanıcılarının profil sayfasında görünmeye başlayan yeni tasarım, henüz ülkemizde tüm kullanıcılara açılmış değil. Facebook’a benzerliği yönünden birçok olumsuz eleştiri alan ve birkaç hafta içerisinde Türkiye’deki Twitter hesaplarında gözükmeye başlayacak yeni tasarımla ilgili tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.Kapak Fotoğrafı

Yeni tasarımda en göze çarpan unsurlardan bir tanesi kapak fotoğrafının büyümüş olması. Artık profil fotoğrafı ardında gizlenmeyen bir kapak fotoğrafı karşılıyor bizi. Twitter sayfamızın en tepesinden başlayan kapak fotoğrafının ölçüleri ise 1500 x 500 pixel olarak ayarlanmış.

Profil Fotoğrafı

Kapak fotoğrafı ile birlikte profil fotoğrafının ölçülerinde de değişikliğe gidilmiş. 400 x 400 pixel ölçülerinde daha büyük bir profil fotoğrafına sahip olacağımız yeni tasarımda, profil fotoğrafının yeri de değişerek sol tarafa alınmış gözüküyor. 

Diğer değişiklikler

Yeni Twitter tasarımında eklenmiş / değiştirilmiş olan diğer bölümler ise şöyle;
  • İsminiz, kullanıcı adınız, sizi anlatan kısa açıklama bölümü artık profil fotoğrafımızın altında, sol tarafta yer alıyor.
  • “Kimi Takip Etmeli” ve “Trendler” bölümü ise sayfanın sağ tarafına taşındı.
  • Twit sayısı, takipçi ve takip edilenler ile ilgili bilgiyi gösteren sekme ise profil fotoğrafımızın sağına yer alıyor.
  • Bununla birlikte Favoriler, Fotoğraflar/Videolar ve Listeler linkleri de de standart sekmede yerini alıyor.
  • “Takip Ediliyor” veya “Takipçiler” linkine tıkladığımızda artık kullanıcılar satır olarak listelenmiyor.Yeni tasarımda kullanıcılar, Pinterest’teki pano tarzında kutucuk şeklinde yatay ve dikey düzlemde listeleniyor.
  • Yeni bir Twitter kullanıcısını takip etmeye başladığınızda tweetlerinizin listelendiği sayfada artık o bilgi de yer alacak.

Tweetlerinizin Nasıl Görüntüleneceğini Siz Belirleyin

Yeni Twitter sayfa tasarımı, 3 yeni özelliği ile kullanıcılarına sayfalarını daha çok kişiselleştirmelerine olanak veriyor.

En İyi Tweetler

En çok retweet alan, favori olarak işaretlenen veya yanıtlanan tweetleriniz sayfanızda daha büyük yazı karakterinde gözükecek. Böylece profil sayfanızı ziyaret eden diğer kullanıcılar en çok etkileşim alan içeriklerinize daha kolay ulaşabilecektir.

Sabitlenmiş Tweetler

Artık dilediğimiz tweeti Facebook’daki gibi sayfamızda sabitleyerek “Başa Tuttur”abiliriz. Bu, bilhassa bir tweeti daha çok duyurmak  ve/veya reklamını yapmak için getirilmiş kullanışlı bir özellik.

Filtrelenmiş Tweetler

Bir başka twitter kullanıcısının sayfasına girdiğinizde sayfada görüntülenen tweetleri filtreleyebilirsiniz.  Fotoğraf/video içeren veya sadece yanıtlanan tweetleri görüntüleyebileceğiniz bölümleri yeni tasarımda ayrı olarak görüntüleyebileceksiniz.

Henüz sayfa tasarımı değişmemiş olan ve yeni Twitter tasarımını kullanmak isteyenler maalesef bir müddet daha beklemek zorundalar.  Zira tasarım değişikliği otomatik olarak sayfalarda gerçekleşeceği için kullanıcıların herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur.  Buradan da önemli bir uyarıda bulunmak istiyoruz. “Yeni Twitter Tasarımına Geçmek İçin Tıklayın” gibi aldatıcı ve hesabınızı hackleme amacı taşıyan mesajlara lütfen itibar etmeyiniz.

Şimdiden yeni Twitter kapak fotoğraflarınızı ve profil fotoğraflarınızı ayarlamanızı öneriyoruz. Twitter sayfa tasarımı ve sosyal medya danışmanlığı gibi konularda yardıma ihtiyaç duymanız halinde bizimle info@surrealist.com.tr adresinden irtibata geçebilirsiniz.

0 yorum :

Yorum Gönder