28 Nisan 2014 Pazartesi

DÜNYACA ÜNLÜ MARKALARIN YILLAR ÖNCEKİ WEB SİTELERİ ŞAŞIRTIYOR


İnterneti arşivleyen “Wayback Machine” uygulaması sayesinde artık biliyoruzki internette yer alan hiçbirşey silinmiyor, mutlaka geride izler bırakıyor. Şimdilerde yenilenen tasarımlarıyla karşımızda olan ünlü markaların web sitelerinin, web tasarım yolunda hangi aşamalardan geçtiğini daha net görebilmemiz artık mümkün.


Bugün oldukça başarılı olan ünlü markaların web sitelerinin bir zamanlar son derece basit bir arayüzle kullanıcılarının karşısında olduklarını görmek epey şaşırtıcı olabiliyor. Özellikle şirketinizin web tasarım yenileme çalışmalarına başlamışsanız altta listeleyeceğimiz birkaç web sitenin  yıllar önceki tasarımlarına bakarak ihtiyacınız olan özgüveni sağlayabilirsiniz. Nihayetinde her marka kurumsal kimlik ve web tasarım sürecinde çalışmalarına bir yerlerden başlıyor ve yenilenerek kendini en iyi ifade edebilecek yüze sahip oluyor. İşte bunu başaranlardan birkaçı şöyle :

1) Google

Google’ın Beta olarak yayına başladığı zamanlara geri dönüyoruz. 1998 ‘de “Amacımız dünyadaki bilgiyi organize ederek bu bilginin kullanışlı ve evrensel olarak ulaşılabilir olmasını sağlamak” diyen Larry Page, bizce 2014 yılında bu hedefine varmış gözüküyor.

2) Apple


Yıl 1998 ve ilk iMac’in çıktığı zamanlar…Apple son ürünlerini, şimdiki modern ve estetik web sitesinin aksine, böylesi basit bir arayüzden oluşan web siteden tanıtıyordu.

3) Microsoft

2000’li yıllarda görüyoruz Microsoft’un oldukça berbat bir web sitesi varmış. Aradan 14 yıl geçtiğinde Microsoft tasarım konusunda kendini geliştirerek flat design (flat tasarım, düz tasarım)ın öncüsü olmuştur.

4)Yahoo


1999 yılından bu yana Yahoo’nun bir çok inişli ve çıkışlı zamanı oldu. Logo ve web site tasarımı birçok kez değişti, gördüğünüz gibi pek de iç açıcı değil. 2014 senesine geldiğimizde ise Yahoo, morların hakim olduğu estetik bir tasarımla kullanıcılarına hizmet vermeye devam ediyor.

5) Beyaz Saray


Bill Clinton’un başkan olduğu 2000 yılında Beyaz Saray’ın websitesi olan whitehouse.gov, son derece değişik bir tasarıma sahipti. Arka planı kum deseni ile döşeli sitede, GIF ile hazırlanmış dalgalanan Amerika bayraklarının ve el yazısı fontlarının kullanıldığını görüyoruz. 2014 yılına geldiğimizde ise bizi daha kurumsal ve modern bir tasarım karşılıyor.

6) Coca – Cola


Milenyum yılında yayında olan site tasarımların hepsi mi kötüydü derseniz işte size Coca-Cola’nın yanıtı. Belliki görsel tasarımın önemini daha o günlerden bilen bir marka olan Coca-Cola, bugün de aynı önemi web site tasarımında göstermeye devam ediyor.

7)Pepsi


Coca-Cola’nın ezeli rakibi Pepsi 2000 senesinden bu yana logo, font ve renk olarak kurumsal kimliğini ve web sitesini geliştirerek değiştirdi. Şimdilerde son derece modern ve görselliğe hitap eden bir websitesine sahip.

8)Skype


2000’li yılların başında anlıyoruzki gradient dediğimiz renk geçişli arka plan çok modaymış. Birçok web sitesinde o zamanlar buna rast gelmek bu yüzden şaşırtıcı değil. Asıl şaşırtıcı olan ise Skype’ın bir zamanlar logosunun kırmızı olduğunu görmek. Sizlere Skype ile ilgili şaşırtıcı olan bir bilgi daha vermek istiyoruz. Bir zamanların çok meşhur dosya paylaşım programı olan KaZaA’nın kurucuları ile Skype’ın kurucuları aynı kişiler. Zira her iki program aynı mantık (P2P – Peer To Peer) ile çalışmaktadır.

9) Mashable


Belki bu gördüğünüzün bir şaka olduğunu düşünebilirsiniz ama değil. Evet Mashable daha 9 yıl önce aynen bu tasarıma sahipti ve logosundan tutun sayfa arkaplanına kadar bugün yadırgadığımız ve göz zevkimize ters gelen ne varsa 2005 yılında bu şekliyle yayındaydı. Şimdilerde ise web sitesini sosyal medya ile ilişkilendiren Mashable, web tasarım yönünden de olumlu eleştirileri almaktadır.

Siz de artık web sitenizin yenilenme zamanının geldiğini düşünüyorsanız bizimle info@surrealist.com.tr e-mail adresinden irtibata geçebilirsiniz. Kurumsal web tasarım ve yazılım konusundaki referanslarımıza ise web sitemizden bakabilirisinz. www.surrealist.com.tr

0 yorum :

Yorum Gönder