11 Aralık 2013 Çarşamba

25 Adımda İlham Perisini Çağırmanın Yolu


Kendini tekrar etmek, gelişmemek, hep aynı açıdan bakmak ve olduğun yerde saymak hiç kimsenin istemediği durumlardır. Özellikle grafik ve web tasarım işindeyseniz sürekli  iç dünyanızda kendinizle yarışır halde bulursunuz kendinizi. Yaptığınız hiçbir çizimi beğenmez, hep bir öncekilerin kopyası gibi olduğunu düşünüp, burun bükerek çöpe atarsınız saatlerinizi verdiğiniz çizimlerinizi. İlham perisinin orijinal fikirleri kulağınıza fısıldaması için sabırla bekler durursunuz ancak mesai ile çalışmıyorki bu arkadaş. Beklersiniz, puflarsınız, umutsuzluğa düşersiniz, kendinizi başkalarıyla kıyaslar ve ne kadar banal olduğunuzu adeta onaylamaya çalışıp yine kendinize çelme takarsınız.

Peki her yeni projede tekrar eden ve sizi içine çeken bu sıkıntılı girdaptan çıkış yok mu? İlham perisinin daha sık uğramasını sağlayamaz mıyız? Orijinal fikirlerin havada uçuşması ve yaratıcılığı arttırmanın yolunu yazımızın devamında bulabilirsiniz. Şimdiden söyleyelim bu adımların hepsini uygulamak zorunda değilsiniz. Birkaçını bile uygulamaya başlamanın size yardımı dokunacaktır.

1- İsteklerinizi Listeleyin

Neler yapmak istediğinizle ilgili kısa notlar alın.Projenizle ilgili kaba bir çatı çıkarmanıza yardımı olacaktır.

2- Gittiğiniz Her Yerde Yanınızda Bir Not Defter Olsun.

Mekanlar, sesler, renkler, kokular…vs her şey ilhamınızı harekete geçirebilir ve not almak isteyebilirsiniz.

3- Serbest Yazılar Yazın

Belirli bir konu hakkında zaman zaman kısa da olsa yazılar yazın. Yazınızın dilbilgisi ve imla kuralları bakımından kusursuz olmasına gerek yok, düşünceleriniz serbestçe kaleminizden aksın yeterki.

4- Bilgisayarın Başından Kalkın

Vaktinizin çoğu aynı mekanda ve bilgisayara bakmakla geçiyorsa farklı mekanlarda tv veya bilgisayarın olmadığı değişik bir işle uğraşın.

5- Kendinizi Hırpalamayı Bırakın

Egonuza uyarak sürekli kendinizi başkalarıyla kıyaslama alışkanlığınız varsa bundan vazgeçin. Unutmayın hiç kimse mükemmel değildir.

6- Ara Verin

Beyniniz buharlaşacak kadar çok çalıştığınızda ilham perisinin fısıltılarını duyamazsınız. Isaac Newton yer çekimi kanunu  bir elma ağacının altında dinlenirken keşfetmiştir,unutmayın.

7-  Banyoda Şarkı Söyleyin

Üzerinizde birikmiş stresten kurtulmanın en kolay yollarından biridir banyoda şarkı söylemek. Tabi sesinizi yedi mahalleye dinletin demiyoruz. Abartmadan kısık sesle mırıldansanız da olur.

8 – Kahve İçin

Özellikle geç saatlere kadar çalışan biriyseniz kahvenin uyarıcı  etkisi ile erken gelebilecek uyku mahmurluğunu geçiştirebilirsiniz.

9- Yeni Türdeki Müzikleri Dinleyin, Mümkünse Enstrüman Çalın

Elbette beğendiğiniz bir müzik türü vardır ancak sürekli aynı kalıpta dizilen seslerin beyinde yeni bir şeyler uyandırmayacağı aşikar. Değişik sesler ve enstrümanlar dinlemek beyinde yeni etkileşimler yarattığından yaratıcılığı da tetiklemektedir. İmkanınız olursa yeni bir müzik enstrümanı çalmayı öğrenin.

10 – Açık Fikirli Olun

Yeni fikirlere karşı önyargılı olmayın, kalıplarınızı kırmaya çalışın.

11 – Çevrenizin Yaratıcı Kişilerden Oluşmasını Sağlayın

“Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” demiş atalarımız. Doğru demişler çünkü “Üzüm üzüme baka baka kararır”mış.

12 – Geri Dönüşümlere Kulak Verin

Daha önceden yaptığınız işlerden aldığınız geri dönüşleri değerlendirip gelişen ihtiyaçlara yeni projenizde yer verebilirsiniz.

13 – İşbirliği Yapın

Projenizde birden çok kişiyi dahil etmek zorundaysanız o halde diğer takım arkadaşlarınızdan da fikir alarak onlarla işbirliğine varmaya çalışın.

14 – Vazgeçmeyin

Kendinize inancınızı kaybetmeyin, devam edin, ilerleyin. Bugün alanında uzmanlaşmış isimler başarılarını, çektikleri zorluklara rağmen kendilerine inanarak devam etmelerine borçludurlar.

15 – Deneyin, Deneyin, Deneyin

T. Edison elektrik ampulü icat edene kadar yüzlerce kez başarısız olmuştur. Denemeyi bıraksaydı bugün kendisinden bahsetmiyor olacaktık.

16 – Kendinize Hata Yapma Hakkı Tanıyın

Daha önce de söyledik, kimse mükemmel, kimse kusursuz değildir. Hatalarınızın da size öğretecekleri çok şey olduğundan onları yeni bir şey öğrenme fırsatı olarak değerlendirin.

17 – Yeni Bir Yerlere Gidin

Aynı mekanlar, aynı simalar, aynı seslerin size öğreteceği bir şey yoktur. Yeni mekanları, yeni yereri keşfedin, yeni insanlar tanıyın. Değişiklik yenilikten gelir.

18 – Size Bahşedilmiş Lütufları Saymaya Çalışın

Kendine güvenmeme/inanmama yaratıcılığı körelten baş düşmandır. Sizi siz yapan sayamayacağınız kadar çok artı yanınızı sıralamaya çalışın.

19 – Bolca Dinlenin

Unutmayın, çok değil verimli çalışmak önemlidir. Yorgun bir zihnin yapacağı işi dinlenmiş bir zihin çok daha çabuk ve kolaylıkla halledecektir.

20 – Risk alın

Hayatta hiç risk almayan kişiler yeni kapıları aralayamazlar ve önlerine kadar gelen hayatlarının fırsatlarını geri teperler. Egonun risk almayı reddettiği ve güvenli bölgede kalmakta ısrar ettiği davranış biçimi kendisini yeni projelerde de gösterir ve birbirinin benzeri işleri çıkarmaya sebep olur.

21 – Kuralları Yıkın

Önce kendi, sonra başkalarının size dayattığı kuralları sorgulayın, yıkın ve gerekirse yenilerini oluşturun.

22 – Zorlamayın

Eğer bir iş o anda denemelerinize rağmen olmuyorsa, zorlamayın, bırakın. Sınavlardaki mantığı hayatınızda da uygulayın. Sonra döner tekrar bakarsınız.

23 – Sözlükleri Karıştırın

Bahsettiğimiz internetteki sözlük siteleri değil elbette. Kelime dağarcığınızı geliştirmek adına arada tek sayfa bile olsa sözlüklerden bölümler okumanızı tavsiye ederiz.

24 – Projenizin Çatısını Çıkarın

Projenizle ilgili ana hatları oluşturmak, yol haritanızı çıkarmak çok önemlidir.

25 – Başkasının Mükemmeli Olmaktan Vazgeçin

Kendi isteklerinize, duygularınıza ve düşüncelerinize ağırlık verin. Sadece kendinizle yarışın.