6 Kasım 2013 Çarşamba

İşletmemin Mobil Websitesine Gerçekten İhtiyacı Var Mı?


İnternette keyifli zaman geçirmek, paylaşımlarda bulunmak, bilgilenmek veya alışveriş yapmak için bir zamanlar masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar tercih edilmekteydi. Fakat son yıllarda (özellikle son 2 yılda) bu değişti ve bilgisayarların yerini artık mobil cihazlar aldı.

Yapılan araştırmalara göre internet trafiğinin %13’ü mobil cihazlardan gelmektedir ve bu oran gün geçtikçe artmaktadır. Artık kullanıcılar internette aradıkları bilgiyi anında cep telefonlarından bulmayı tercih etmektedir. Bu da gösteriyorki özellikle bir işletme için mobil cihazlara uyumlu web sitesi, bulunması gerekli olan bir ihtiyaçtır.

Eğer bir işletmenin mobil uyumlu bir websitesi yoksa mobilden gelebilecek ziyaretçi trafiğini (ve haliyle elde edebileceği kazanç fırsatını) kaçırıyor demektir. Bu bilgilerin daha net anlaşılabilmesi için size atta mobil telefonlarla ilgili bazı  önemli istatistikleri sunmak istiyoruz.

1 - Mobil telefon kullanımı
Akıllı telefonuna sahip olan kullanıcıların %89’u gün içerisinde telefonunu sürekli kullanmaktadır. 10 akıllı telefon sahibinin 9’u her gün telefonunu kullanmaktadır. (Kaynak: Ansonalex)

2 - Mobil Cihazların web trafiğine etkisiİnternet trafiğinin %13’ü mobil telefonlar vasıtasıyla gelmektedir. Sadece mobil cihazlardan elde edilen internet trafiği 2012 yılında %27 artış göstermiştir (Kaynak: Google Mobile Planet)

3 - Mobil cihazlardan yapılan aramalar Mobil cihazlardan yapılan aramaların %70’i , bir saat içinde satın alma veya iletişim kurma işlemi ile sonlanmaktadır. (Kaynak:AnchorMobile) 2011 yılından bu yana mobil cihazlar vasıtasıyla arama motorlarının kullanılma oranı %500 artış göstermiştir (Kaynak: Communities Dominate)

4 - Mobil cihazlar ve Google Maps etkileşimi


Mobil cihazlarda görüntülenecek reklamlarda işletmenizin yerini haritada işaretlemek, potansiyel müşterilerinizin size dönüş oranını %200 etkilemektedir. (Kaynak:AnchorMobile)

5 - Kullanıcı oranı ve kontrol sıklığıDünyada yaşamakta olan insanların %60’ı en az bir telefona sahiptir ve en az bir mobil hesabı mevcuttur.  Bir cep telefon kullanıcısı günde ortalama 6 kez cep telefonunu kontrol etmektedir. (Kaynak: Communities Dominate)

Son Olarak

Siz de işletmenize ait bir mobil siteniz olsun istiyorsanız bize başvurabilirsiniz. Mobil cihazlara uyumlu website paketlerimizle ilgili detayları bilgiler için tıklayınız.