2 Kasım 2013 Cumartesi

Google Aramalarında Sitemi Nasıl Üst Sıralara Çıkarabilirim?Web sitenizi yaptırmakla sanal dünyada henüz isminizi duyurmuş sayılmazsınız.Arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmadıktan ve sitenize ziyaretçi çekemedikten sonra yapmış olduğunuz web sitenizin size bir faydası olmayacaktır.

Websitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilmesi için öncelikle web sitenizin SEO optimizasyon (arama motoru optimizasyonu) çalışmaları yapılmış olması gereklidir.


SEO optimizasyon çalışmasını etkileyen bazı parametreleri sıralayacak olursak;

 • Sayfa başlıkları (title meta değerleri) düzgün olmalıdır. Sayfa başlıkları farklı olmalıdır, her sayfada aynı başlık kullanılmamalıdır. Aksi takdirde web siteniz faydadan çok zarar görecektir.
 • Site URL’leriniz (adresleriniz) ve linkleriniz düzgün olmalıdır ve sayfa içeriği ile ilgili ipucu vermelidir. Örneğin

  http://www.surrealist.com.tr/web-tasarim-yazilim 


  linki, gidilecek sayfanın içeriği ile ilgili bilgi vermektedir. Ancak 


   http://www.surrealist.com.tr/index.php?s=1  


  gibi bir link, tam tersine sayfa içeriği ile ilgili bilgi vermediğinden arama motoru tarafından faydasız görülecektir.
 • Site içerisinde oluşturulacak kategorizasyonlar arama motoru tarafından artı değer olarak görülmektedir.

Google alogaritmasını sürekli olarak ufak güncellemeler yapmaktadır, 1-2 senede bir ise büyük güncellemeler yapmaktadır. Web algısı sürekli değişen bir alan olduğundan bu tarz güncellemeler de sürekli takip edilmelidir. Arama motorları da değişen bu algılamalardan etkilenmektedir. Örneğin 8-9 sene önce website içerisindeki  anahtar kelimeler (keywords meta etiketleri) çok önemliyken yeni güncellemelerden sonra artık önemini kaybetmiştir. Arama motorları artık keywordsleri önemsememekte ve okumamaktadır. Bunun yerine site içerisindeki içerik önem kazanmıştır. Anlamlı, sık güncellenen ve özgün içerik arama motorları tarafından avantaj sağlamaktadır.

Web sitenize arama motoru optimizasyon çalışmaları yaptırarak arama sonuçlarındaki yerinizi iyileştirmek için bizimle info@surrealist.com.tr ‘den iletişime geçebilirsiniz.