11 Ekim 2013 Cuma

Flat Design Nedir?


Windows 8 ve Google’ın kendi tasarımlarından yola çıkarak başka sitelerde de sıkça görmeye başladığımız Flat Design (Düz Tasarım) 2013 ‘ün gözde yeni tasarım metodolojilerinden biri oldu. Web tasarım,mobil uyumlu web tasarım ve mobil uygulamalarda kullanılan Flat Design kullanıcılardan yüksek oranda kabul gördü ve beğenildi.Peki neyin nesidir bu Flat Design ve özellikleri nedir? diye merak ediyorsanız cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.
Basitçe anlatmak gerekirse Flat Design,gradient ve shadow gibi özellikler kullanılmaksızın,canlı renklere ve tipografiye odaklanılan bir tasarım yöntemidir.Tasarımda sadelik ve basitlik ön plandadır,göz yormayan ferah bir yapı tercih edilmektedir.Böylelikle tasarımda kullanılan içerik daha çok öne çıkmaktadır.

Flat tasarımın bu kadar popüler olmasını sağlayan kişi ise LayerVault firmasının CEO’su Allan Grinshtein dir. A. Grinshtein’in vurgulamak istediği şey,en az tasarım elementi ile en fazla etkiyi elde edebilecek, kullanıcı odaklı sade ve anlaşılır bir arayüzün yapılmasıdır.